BL Liga szakasz: elbírunk a Milánnal?
Sebeink nyalogatása helyett komolyan át kell gondolni, miben kell a csapatnak javulni, milyen szerkezeteben lehetünk a leghatékonyabbak, de ami a legfontosabb, el kell kezdeni stabilan begyűjteni a 3 pontokat, mert az ellenfelek nem láthatják, hogy van esélyük! Az AC Milan nem lesz egyszerű falat, de ha jól megrágjuk, le lehet majd nyelni!
Hadd kezdjem pár elvarratlan szállal, amit ki kell írnom magamból. Nem lesz ebből beharangozó, de mindegy…
Barca elleni zakó:
Ezzel a 0-4-gyel még a legnagyobb gyászolók is túl kellett hogy essenek a „tagadás” szakaszán. Tény, hogy a Barca jelenleg szervezettebb, hatékonyabb csapat nálunk. Röviden: jobbak. Flick pragmatizmusa találkozott azzal a kényszer szülte vonatkozással, hogy a katalánoknak (a felelőtlen gazdálkodásuk nyomán) az akadémiáról kellett a legtehetségesebb fiatalokat felhozni és BEÉPÍTENI az első csapatba. Nem volt pénzük igazolni, és a fizetési keret sem tette volna lehetővé, hogy komolyabb figurákat regisztráljanak be a Ligánál. Mindig is ügyesebben bántak a saját fiataljaikkal, de ez az utóbbi években nagyon elkülönbözött attól, ahogy a Real Madrid a Castilla tehetségeit elszórakozta.
Ha már itt tartunk, érdemes megemlíteni, hogy ha egy kölyöknek, (vagy inkább a szüleiknek) dönteni kell arról, hogy a Barcát, vagy a Real Madridot válasszák, és komoly érveket keresnek, nem biztos, hogy a Valdebebas hosszútávú ajánlata vonzó lenne. Mert mi is a cél valójában? Hogy a gyermek töretlenül fejlődjön, majd a nagy csapattól egy profi szerződést kapjon, ha eljön az ideje. De, ha a kérdést úgy tesszük fel, hogy a La Masiából, vagy a Castillából lehet-e könnyebben, egyszerűbben a nagy csapat stabil tagjának lenni, akkor a válasz pofon egyszerű. Az utóbbi évtizedek azt mutatják, hogy a La Masiából valósággal ömlenek fel a tehetségek, a Castillából meg valójában szinte lehetetlen bejutni Ancelotti / Zidane keretébe. Az látszik, hogy a nyári amcsi túrára (mintegy jutalomként) mindig elvisz jó pár srácot az aktuális vezetőedző, majd nem lesz folytatása. Mehetnek vissza a harmadosztályba összerugdostatni magukat.
Ez a tény abszolút valószínűsíthetően azt eredményezi, hogy a La Masia vonzóbb, és a Castilla bizonyos szempontból a maradékból gazdálkodik. Ezzel együtt teljesen lehetetlen olyan kis korban megmondani, ki, hogy fejlődik tovább, szóval a madridi akadémiának is vannak kiugróan tehetséges futballistái, de egyértelműen nem kerülnek fel abba a támogató közegbe, ami a töretlen fejlődésüket támogatná. A Castillában, vagy eligazolásuk után La Ligás közép-, sőt kiscsapatokba lesznek száműzve, ahol közel sem futhatják be azt a karriert, amire szerencsésebb esetben hivatottak. Tehát a La Masiát nagy valószínéggel könnyebben választják a kiemelkedő tehetségek, majd a katalán akadémia jobban is bánik velük. Ez az évtizedek alatt egy magát erősítő körré alakulhatott.
Madridi részről részben az is állhat az egész hátterében, hogy Perez megvalósított egy olyan dél-amerikai scout rendszert, melyben félig-meddig kész, 16-17 éves fiatalokat csábítunk magunkhoz, szerződést kínálva nekik, feltételezve, hogy ebben a korban már sokkal jobban megmutatkozik, hogy milyen potenciál rejlik egy feltörekvő futballistában. Ráadásul működni látszik a rendszer. Vini, Rodry, Endrick a jó példa, de ha nem teljesen jön be, mint pl. Reinier, akkor sem feltétlen bukik rajta a klub. Vagy ha igen, az bőségesen ellensúlyozzák a sikeres deal-ek. A másik motívum pedig, amivel Perez utóbb szívesen szórakozik, hogy lejárt szerződésű, érett futballistákat veszünk meg. De véletlenül sem szeretnénk a Castillából kinevelni valakit.
Az utóbbi években – néha meglepetésre – valamennyire működött Perez új modellje, de azt gondolom, ez lesz az az évad, amikor trófeákban lesz mérhető az, hogy épp nem volt lejárt szerződésű, mozdítható ember a hátsó vonalakba. Éééés ezzel együtt nem volt akarat arra, hogy valójában a teszteken egész jól teljesítő castillás védőket építsünk be.
Ancelotti nem hülye
Megvannak az öregnek a korlátai, de a 0-4 után nála jobban senki sem tudja, mekkorát nőtt az esélye, hogy év végén búcsút vesz tőle Perez. Nem lehet tovább mismásolni, takargatni a hiányosságokat a kis csapatok ellen vért izzadva megszerzett 3 pontokkal. Vagy kitalálja, hogy lehet ezt az évadot megoldani, vagy repül a szezon végén. Szóval nem lepne meg, ha komolyabb változtatások jelennének meg a taktikai felállásban, vagy padra ülne néha sokkal hamarabb Mbappe. Biztosan elkezdődött valami, nem tudom mennyi idő kell, hogy mi is lássuk, de ha minden így marad, akkor az olasz utolsó évét látjuk a Bernabeuban.
Aranylabda
Kellett egy kis idő, hogy ez letisztuljon, és bocs, hogy így utána lövök, de számomra rendkívül leegyszerűsödött az egész kérdés.
1. Az szavazás feltételrendszere semmi konkrétummal nincs körülhatárolva. Vagy minimum homályos és nagy szabadságot ad értelmezésben a szavazatot leadóknak. Hiányoznak az egyértelmű mutatók és azok súlya abban, hogy kit, miért kell a másik elé helyezni.
2. Így egy nagyon szubjektív szimpátia szavazássá vált az egész, amit ráadásul most az UEFA még finoman terelgethet is, egy-két kiemelt kritériummal, ami az idén a „Pályán kívüli viselkedés” volt. Remek hívószó arra, hogy nehogymá’ Vinicius nyerjen!
3. Vinicius Junior egy rendkívül megosztó személyiség, de nem úgy, ahogy CR7, vagy Messi volt az, hogy a két nagy tábor az egyiket istenné emelte, a másikat mémesítette. Azt gondolom, aki CR7 párti volt, az is elismerte Messi szép megmozdulásait, és viszont. Viniciusszal egész más a helyzet. Nagyon nehéz az ő esetében semlegesnek lenni, és sajnos erről ő maga tehet. Hozta, magkapta ezt a terhet, nem tudja feldolgozni, nem képes kinövekedni belőle. Ez az ő csomagja. Akik őt utálják, azok egy része úgy utálja, hogy fellógatják az oszlopra a bábuját, vagy épp egy hídról lefelé. Egyszerűen sokak számára nem szimpatikus a viselkedése, az a minta, ami az egyébként kiváló futballját keretezi. Többnyire joggal. Ez pont elég ahhoz, hogy egy szimpátia szavazáson ne nyerjen.
4. A média óriásit változott azóta, hogy a France Football 1956-ban megálmodta ezt a díjat. Mindig volt némi vita, hogy ki érdemelte volna meg jobban, de a korai években a játékosok magánéletéről, pályán kívüli viselkedéséről sokkal kevesebbet tudott a széles közvélemény, mint manapság. Az számított, ami a pályán történt, és a szavazatokat leadók igazából nem is láttak mást a futballistákból, csak a valós sport teljesítményt. A közösségi média torzítása, egyre jobban érinti ezt a szavazást. Nagyon gyorsan és dinamikusan jönnek létre vélemény burkok, népszerű thread-ek, mániák. Ma már minden hatalmas kirakatban zajlik, ahogy az egyik híres énekesünk mondta, ma már nem léphetsz be egy mélynyomó mögé, hogy megvakard a segged, mert ott is kamera van.
5. Először sokan próbáltunk racionális érveket felvonultatni igazunk mellett, de ilyenek nem léteznek, hisz maga díj sem racionális már jó pár éve. Elnézést, de semmit nem ér. A múltjának lendülete még viszi, de nem arra amerre kellene. El kell engedni ezt a bohóckodást. Az ilyen évek, mint ez is, egy újabb szöget jelentenek a koporsójába.
6. A Real Madrid nem kezelte helyén az egész gálát, sértődött kisfiút játszott, amiből Vinicius pont nem azt a következtetést fogja levonni, ami kívánatos lenne.
No, nem mellesleg, kedd este 21 órakor jön az AC Milan a Bernabeuba. Gyógyító jelleggel meg kell verni őket.
A Sport1 adni fogja a meccset, szóval nem kell az RTL fizetős szarját szidni legalább ezen az estén.