Categories: Merengues

A Janus arcú Mendy

Következő játékos Tchouameni után, akinek az eddigi 9 meccs alapján elhozom a számait, az Ferland Mendy. Nagy revelációkra ne számítsatok, mert a statisztikák csak megerősítették azt, amit már eddig is tudtunk és amit a „szemteszt” alapján láttunk. Inkább azon érdemes morfondírozni, hogy belefér-e a Madridnak, hogy egy ennyire limitált játékos legyen a gálakezdőben a balhátvéd. És ha belefér, hogyan?

Az angol terminológiák + rövidítések jobban kifértek 🤷

A negatív

Kezdjük a leggyengébb résszel, az offenzívával. A sok stat helyett írhattam volna azt is, hogy Big Fat Zero. Se gól, se assziszt, se kapura lövés. Játékával alig generál lövéseket 90 perces lebontásban, gólban pedig abszolút nem volt benne idén még. Meccsenként alig kerül helyzetbe és a társait sem hozza jó pozíciókba (npxG+xA/90). Erre még azt sem lehet mondani, hogy kevés, lényegében Mendy, amint a félpálya vonalát átlépi egy ordas nagy 0. Ezért van az, hogy azokon a meccseken, ahol jobban dominálunk, jobban is feltűnik az a semmi, vagy néha mínusz, amit offenzívában jelent. Legjobb meccsei azok voltak, mikor Ancsa a biztonságra törekedett és Mendy-re kimondottan a saját térfélen számított. Ezek voltak a Betis elleni bajnoki és a 2 BL találkozó a Celtic és Leipzig ellen.

Itt vannak a hőtérképei, amiket Sofascore-ról szedtem össze. Jól látszik, hogy a BL-ben hátrébb számolt vele Ancelotti, bajnokikon viszont megvan a szabadsága, hogy segítse Vinit, azonban eddig képtelen rá. Szerencséjére, Vini idén is ellenállhatatlan formában futballozik és képes szinte egyedül is (vagy az aktuális bal oldali középpályás, esetleg Benzema-overload segítségével) megoldani a balos akcióinkat. Figyelembe véve azt is, hogy a Madrid idén is ezen az oldalon vezeti az akciói legnagyobb százalékát, még inkább számon kérhető a balhátvédtől az offenzív kontribútum hiánya.

Kiválasztottam két játékost, akiket a Mendy-vel való összehasonlítás szempontjából relevánsnak tartok. Az egyik Miguel Gutierrez, aki nyugodtan focizhatna nálunk, csak erre az idényre a Gironának lett kölcsönadva. Tavaly a Castilla egyik legjobbja volt és Ancsa is próbálgatta szeptembertől-október végéig, utána azonban többekkel együtt jegelés áldozatául esett és balszerencséjére, nem is került az első csapat közelébe többet.

Understat a támadó statisztikák összehasonlítására hasznos. Miguel egy gyengébb csapatban produkál jobb számokat. Helyzetbe ő sem nagyon került eddig, viszont a társait jobban segíti az előre játékban és már volt 4 kapura lövési kísérlete. 3 Girona gólban volt aktív résztvevő (Goal Creating Action) és 1 asszisztot produkált.

Castilla kanyar

Atlético elleni meccsünk előtt éppen a Girona – Betis összecsapást adták, így azt sikerült elkapnom és megfigyelni, hogy játszik Miguel. Az látszott, hogy szemre is elég szépen tudott részt vállalni a támadójátékból és a meccs egyik legjobb teljesítményét nyújtotta az egész mezőnyben.

V.I.C. kommentelőnk kérte, hogy legyen téma a Castilla játékosok nehéz helyzete, de sajnos én sem értem, mit akarunk jelenleg a Castillás csikókkal, azon kívül, hogy kölcsönjátékok után pénzre váltani az értékeinket, de még azt sem jól csináljuk, mert huszonéves korukig hagyjuk ezeket az ígéretes focistákat a harmadosztályban sínylődni.

Jelenleg pontosan ebben a cipőben jár Sergio Arribas is, aki (szerk: e sorok írása közben vágott épp egy Raúl-esque gólt 😀 )  jobb oldali támadó és Twitteren, akik követik a Castillát, már szinte könyörögnek Ancelottinak, hogy: Vagy kapjon lehetőséget, vagy küldjék már feljebb 1-2 szinttel, mert rég kinőtte azt a ligát. Nehéz megérteni, főleg annak fényében, hogy akik, bár nem saját nevelések, de fiatalon jöttek és a Castillában „kezdték” madridi karrierjüket, most hálálják épp meg a türelmet (Vini, Rodrygo, Fede pl.).

Mendy vs Álex Baldé

Visszakanyarodva Mendyhez, a másik játékos, akivel érdemesnek láttam összehasonlítani, az a Barca balbunkója Alejandro (Álex) Baldé.

Ég és föld? Baldé már most annyi asszisztot osztott ki a Barcában, mint amennyit Mendy hetven-akárhány meccse alatt a Madridban. Ráadásul Baldé 18 éves, majdnem 10 évvel fiatalabb, mint Mendy. Szóval a franciától még javulás sem várható reálisan.

A pozitív

Ennyi szidalmazás után, most már latba vehetjük azokat is, amikben Mendy jó, és talán még jobb is, mint tavaly. Defenzív mutatókban nincs kivetni való, passzokban és labdás játékban pedig kimondottan jól teljesít idén (saját térfelén, mind you). A statisztikákból nagyjából leszűrhető, milyen instrukciókkal látja el Ancsa.

  • Minél hamarabb, a legközelebbi társadhoz juttasd a labdát. (Legtöbb sikeres rövid passz, csapat-első passzpontosság)
  • Megfontolt rizikóvállalás (Nyomás alatti sikeres passzok, 10/8 sikeres dribble, + már 10x szabálytalankodtak ellene, sok labdaszerzés, de kevés szabálytalanság (3)
  • Ha van terület, vidd feljebb a labdát és keresd Vinit. (Carries, progresszív carries)

Ha csak ennyit vár el tőle Carlo, akkor még talán elégedett is lehet vele. Ő egyébként az első regnálása idején is többre taksálta az aktuális balhátvédje védekező skilljeit, mint azt, hogy támadásban mit tud adni a csapatnak. Ezért volt Carlo 1. számú választása mindig Coentrao, Marcelo helyett, nagy meccsekre meg pláne. Coentrao előtt volt egy CR, Mendy előtt pedig most van egy Vini, akik megoldják a balhátvéd segítsége nélkül, azok pedig így hátrébb maradva biztosíthatnak kontrák ellen.

Koncentrálónk már van, kéne egy Marci is (?) Francisco Leong/GettyImages

Amikor olyan helyzetbe kerül a csapat, hogy muszáj kockáztatni és a balhátvédnek is kivenni a részét az akciókból, azt Ancelotti úgy oldja meg, hogy Alaba és Mendy (vagy, ha Mendy sérült, akkor Nacho) cserélgetik meccsen belül a pozíciójukat. Ez mondjuk egy 200 IQ-s alkalmazkodás szerintem, mert így meccsen belül lehet variálni a biztonság és „all-out-attack” között, amihez az ellenfeleknek nehéz alkalmazkodni. Ha Carlo így gondolkodik, akkor megérthető, miért engedte el Miguelt is. Meg az is, hogy miért kell lenyelni egyelőre a békát azoknak, akik egy előre ügyesebb balhátvédért ácsingóznak. Fonzi, a Bayernből nem lenne rossz 😉

Abban viszont talán kiegyezhetünk, hogy legalább egy értelmes poszt-alternatívát illene szerezni Mendy mellé, akit  bajnokikon tudunk rendeltetésszerűen használni előrefelé is. Erre Mendy sérülékenysége miatt is szükség lenne, és azért is, mert a Brazília – Ghána meccsen láttam, milyen Vini, amikor elit segítséget kap az oldalán. Ott se a balhátvéd (Telles) támadott elsősorban, Tite Neymart húzta 1 sorral hátrébb és vele + Vini kombóval álmodta meg a bontást. Nálunk Neymar szintű segítséget nem fog kapni, de kaphatna Modric szintűt pl. Ti hogy látjátok?

Következő is fhanszia 🇫🇷

Még a válogatott szünetben Camavingáról lesz egy kisebb szösszenet. Addig is #baila #keepdancing #dansée 🕺💃

Gwolf

View Comments

Share
Published by
Gwolf

Recent Posts

Spanyol Szuperkupa: újabb EC a szezon első kupájáért

Abból a szempontból különös a vasárnapi esti El Clasico, hogy semleges pályán kerül megrendezésre, és…

19 óra ago

Spanyol Szuperkupa: szét kell ütni a Mallorcát!

A Spanyol Szuperkupa négy csapatosra bővítése, és Dzseddába kiszervezése a mai napig komoly indulatokat vált…

3 nap ago

CdR 2025: első állomás a Minera

A Real Madrid gárdája is csatlakozik a Copa del Rey idei kiírásának küzdelmeihez. Egy meglepetés…

6 nap ago

La Liga félidő: a Valenciával zárjuk az „őszi” szezont

Mint ismeretes egy elmaradt mérkőzést pótlunk ma. A Valencia környéki áradásos katasztrófa miatt kért halasztást…

1 hét ago

La Liga 19/38: végre otthon, jön a Sevilla

Bizonyos szempontból a katari Interkontinentális Kupával lezárult a tavalyi szezon. A lehetséges 6 kupából ötöt…

3 hét ago

Interkontinetális Kupa: Real Madrid – Pachuca

A FIFA - UEFA maffia páros egy kupából kettőt gyártott, szinte jelentéktelenre fogyasztva a maradék…

4 hét ago