A taktikai BL-előzetes posztban feltettem pár kérdést, amire a meccs és maga Carlo Ancelotti is megadta a válaszokat a meccs utáni interjújában. Azokon kívül még egy bónuszkérdésre is választ kaptunk, amit végül a taktikai posztból töröltem, (azóta is bánom) de Lee kommentelőnk feltette helyettem. Ezeket meg is válaszolom még mielőtt a részletesebb meccselemzésbe ugranék. Ha a hangvétel egy kicsit erélyesebbre sikeredik, nézzétek el, most jövök John Müller cikkjétől (The Athletic) kissé feldúlt állapotban és túl sok angol „pundit” „értékelésébe” is sikerült belefutnom a mai nap során.Ha már olvastad és kommentelni jöttél kattints ide.
Conte receptjét követte a Madrid? Válasz: Nagyjából igen, azzal a különbséggel, hogy Benzema nem rakta bele azt a védekező munkát a meccsbe, amit Kane igen, ezáltal a Liverpool labdás emberei, többnyire Fabinho és Thiago zavartalanul építkezhettek, ami idegesítően megakadályozható Liverpool akciókat eredményezett. Labdakihozataloknál mi is a direkt játékra koncentráltunk, a második félidőben azonban a CKM, Carvajallal és Fede Valverdével kiegészülve intuitívan is meg tudták oldani a támadásépítéseket, amiből a gól is született.
Klopp Liverpoolja-e taktikailag a legnehezebb ellenfél a BL-menetelésben? Erre tökéletes választ adott Ancsa, szóval ezt fordítom:
„Visszatekintve, a korábbi ellenfelekkel ellentétben, a Liverpool játéka és identitása egyértelmű helyzet elé állított minket és könnyebb volt észszerű stratégiát kidolgozni ellenük. Tudtuk mit kell tennünk, a győzelem érdekében. Köszönöm a fiamnak Davidénak, aki olvassa helyettem a Madridi Merengués blogot. „
Gyengeség jele-e az ellenfélre készülni, illetve Klopp, liverpooli közegben eltöltött (túl sok) ideje alatt magára szedett futballsznob attitűdje okozhatja-e a vesztét? Válasz szintén Carlótól, akit szembesítettek Klopp meccs utáni értékelésével, amiben azt mondta: „Ha az ellenfél kapusa a legjobb, akkor ott valami nagyon rosszul ment az ellenfélnek.”
Ancelotti: „Talán a futball, amit játszottunk esztétikailag nem volt gyönyörűséges. Azért nem próbálkoztunk hátulról való építkezéssel, mert az a Liverpool letámadásait (amiben amúgy a legjobbak a világon -szerk) csak ösztönözte volna. Nem lett volna sok értelme úgy játszanunk. Inkább hosszú labdákkal próbáltunk operálni, de – főleg a második félidőben – már a labdát is gyakrabban kontrolláltuk.”
Akik lusták voltak rákattintani az előző linkre, azok most lebuktak. 😀 Beillesztem a videó legfontosabb idézetét, amit Klopp 2013-ban gondolt a futballról.
„Szeretem a tökéletes védekezést, gyors támadásba váltásokat, a többit a játékosokban rejlő tehetség és minőség határozza meg.”
Ismerős dolgok ezek, nem pont így futballozott tegnap a Real Madrid? (Vagy korábban Conte Tottenham-je, akiket szintén kutyázott?)
Madridi defenzív masterclass
Ahogy szerintem nagyjából megszokhattátok, a meccsekből csak olyan jeleneteket ragadok ki, amelyek reprezentatívak, vagyis többször felbukkanó elemek voltak a Real Madrid védekezésében.
Sadio Mané visszalépkedései már a taktikai felvezetésben is említésre kerültek. A Spurs meccsen a szenegáli levédekezését Dier irányításával Höjbjerg és Bentancur kooperációja oldotta meg. Nálunk Casemiro volt a felelős azért, hogy a visszalépkedő Mané által generált veszélyeket csírájában elfojtsa. Ezt a feladatot tökéletesen látta el Case a meccs nagy részében.
Szerencsére voltak olyanok, akiknek felkeltette az érdeklődését a Madrid parádés védekezése, a Mindfootballness twitter videója az alábbiakban szemlélteti a középhátvédek és Casemiro kiváló együttműködését különböző védekező szekvenciák során.
Látható, hogy a kínjában középre húzódó Luis Diaz levédekezésében még Modric is be tudott segíteni, ha középen akartak létszámfölényt kialakítani a Liverpool játékosai. Ilyen helyzetekben Carvajal követte beljebb Diazt és tolódott a védekezés, és Federico Valverde lépett be ilyenkor jobbhátvéd pozícióba. Pl. korábban a szezonban a Sevilla ellen, ha emlékeztek, ezek a kis aprónak tűnő részletek hiányoztak a Madrid első félidei játékából (amikor 2-0-ra ment a Sevilla). Ez azonban egy BL-döntő és Ancelotti felkészült.
A második jelenetben Kroos és Modric fantasztikus helyezkedéssel ellehetetlenítették a liverpooli gegenpressinget, ami szintén egy jellemző motívum volt a meccsen. Hogy képes valaki liverpooli dominanciáról beszélni a meccs kapcsán, amikor a Madrid meggátolta őket a játékukban, amiben a legerősebbek? Itt nem arról volt szó, hogy tartalékolni akartak az erejükkel… Itt Kroos és Modric-ról szólt a középpálya, a védekezés meg a védők és Casemiro precíz munkájáról. A 2. jelenet végén Fede előtt egy óceánnyi zöld terület, kár hogy labdája ezúttal még pontatlan volt Vinicius irányába.
A harmadik jelenetben Militao észrevette, hogy Casemiro kicsit elbambul Manéról, így ő maga rontott a szenegálira és szerelte tökéletesen. Labdaszerzéskor már odaért Case, és ő vitte tovább az akciót, Militao meg jól végezte dolgát, visszament a zónájába.
A következő gifes jelenet is reprezentatív.
Azt mutatja meg Mané helyzetén keresztül, hogy ha a Liverpool támadói egyéni kvalitásaik révén a védőkkel szemben előnyösebb helyzetet tudtak kiharcolni maguknak és lövőhelyzetbe kerültek, akkor az ezen az estén LEGYŐZHETETLEN Thibaut Courtois-val találták szembe magukat. Angol punditok tátott szájjal bámulhatták amit Tibó művelt, valószínűleg minimum 2 éve egy darab Real Madrid meccset nem láttak. Ugyanis Courtois azt csinálta, amit szokott kb. a Zidane féle Covid szezon óta, vagyis mindent is kivédett. Összesen 9-szer kellett hárítania. Tegyük hozzá azt is, hogy nagyjából 2 lövést kivéve, ha nem hárítja a maradék 7-et akkor morcos lett volna magára Tibó. A Madrid védekezésének köszönhetően a Liverpool támadói általában rossz helyzetekbe kényszerülve tudták kapura pofozni a labdát az esetek nagy részében. Úgyhogy mielőtt a 24 lövési kísérlettel dobálózik valaki, azt sem árt megemlíteni honnan és milyen minőségi lövések érkeztek. A Liverpool egy lövése 0.09-es xG-t ért. Tottenham ellen szintén 20 fölötti lövésszámot gereblyéztek össze, akkor egy lövésük még ennél is kevesebbet, 0.06-os xG-t ért.
Ez volt a Liverpool legnagyobb helyzete egyébként. A passzt a Liverpool középpályájáról félsérülten is felfelé kilógó Thiago adta, azonban őt a második félidőben le kellett cserélni, nem volt 100%-os állapotban, belefáradt, hogy rajta kívül mindenki enerváltan, robotikusan, 0 fantáziával igyekszik edzője utasításainak megfelelni. Ancelotti játékosai pontosan annyit alkalmazkodtak amennyit kellett, de a tűz mindvégig ott lobogott a madridi szemekben. Ehhez nem kellett neuroszenzor, hogy észrevegyük. Ezért vetemedtem, már jóval lefújás előtt Salah tragikomédiájának megmémesítésére, ami után CalmaVinga kommentelő türelemre intett.
A Liverpool egyetlen nagy helyzete a második félidőben… Saját térfélről történő hosszú indításból. Hmm… Valami nem Kloppol.
Na, de beszéljünk már a Real Madrid góljáról is. Többesszámot használtam mert a kommentelőinknek is jól átjött mi zajlott valójában a pályán. Sebestyén Péter (vagy Péter Sebestyén? Ajajj, most bajban vagyok) találata:
Ez az akció a nagybetűs MESTERMUNKA. Így kell kijátszani a letámadást. Valverde lőtt passzát kivéve, ami véletlenül lett tökéletes assziszt ez egy gyönyörűen megkomponált akció volt, ami már nagyon érett, csak korábban rendre elhaltak a próbálkozások valamilyen oknál fogva. Amíg a Fede-Modric-Carvajal-Casemiro négyes kihozta a labdát, addig Benzema már állította fel a csapdát, vitte magával az embereket. Konaté rá figyelt, de TAA is, akinél itt jön képbe az agyvesztés tünete, amikor még csak eszébe sem jutott screenelni a mögötte lévő területet és a sunnyogó Viniciust. Döntőben Marciról ilyen gólt sose kaptunk, just sayin’.
Szóval, ennyi történt, dióhéjban: A Liverpool kétségbeesetten, sikertelenül próbálta feltörni a Madrid védekezését, miközben a habfehér alakulat irányította a meccs alakulását azáltal, hogy mindent levédekeztek (Courtois-t beleértve) és a középpálya segítségével még a presszingjüket is gyakran átjászva igyekeztek kevés, de annál nagyobb helyzeteket kialakítani. Dominanciáról szó nem lehetett semelyik csapat részéről sem, a kontroll viszont inkább a Real Madridnál volt, az ő szájuk íze szerint zajlottak az események.
A Liverpool a leggyengébbnek bizonyult a Madrid által ebben a BL kiírásban két vállra fektetett csapatok sorában. Pochettino 150 percig kontrollálta a párharcot, mielőtt összezuhant a csapata. Ancsa szerint a Chelsea elleni második meccsen szenvedtünk leginkább, szerintem viszont Guardiola állt legközelebb a legyőzésünkhöz, oda kellett a legtöbb mázlifaktor + ő az aki nem hibázott semmit taktikailag a párharcban. Guardiola meccstervét gólokkal provokáltuk. 😀
A meccs végén teljes low-blockban állva hero-védekezést produkáltunk és Vini gólját követően 13 tizenhatoson belüli szerelést/blokkolást/odamatatást eszközöltünk, a Liverpool meg javította mit sem érő lövési statisztikáit, de az ember érzése nem az volt, hogy itt ők gólt fognak szerezni, s nem is tették, mint ahogy az összes szezonbeli döntőjükön nulláztak és a közvetlen riválisaik közül senkit nem tudtak megverni a PL-ben.
Ennyire volt képes a korszakos Liverpool az átmeneti fázisban lévő Real Madrid ellen. Mi 4 lövéssel zártuk a meccset, és vagyok annyira kegyes, hogy meg sem említem azokat a szituációkat amiből ugyan nem lett lövés, de:
De azt már tényleg nem mutatom, amikor Casemiro ajtó-ablak ziccerből kipasszolta magát, mert az sem javította a lövési statisztikát, hogy a Liverpool minőségi cseréiről végképp, még csak ne is essen szó:
Bobby Firmino, aki a meccs hajrájában, mikor menni kell a gólért, támadás közben leáll cipőt kötni.
Fejpárbajok: Liverpool 5 – 14 Real Madrid. Fejpárbajok, értitek. Legnagyobb félelmünk meccs előtt a Liverpool légi fölénye volt. Semmit nem tudtak kamatoztatni ebből a fölényből, sőt inkább csúfosan alulmaradtak ebben a statisztikában.
Szerelések: Liverpool 26 – 37 Real Madrid
Lefülelt átadások (interceptions): Liverpool 11 – 14 Real Madrid
Megint csak jó fej leszek, hozok olyat is amiben a Liverpool volt a jobb és jelentett is valamit.
Elszórt labdák (possession lost): Liverpool 35 – 20 Real Madrid. Holott a Madrid játszott direktebben.
Passzok száma: Liverpool 592 – Direkten focizó, sündisznózó Real Madrid 514. Nagy különbség valóban.
:
Utószó: Toni Kroos a legnagyobb király
ZDF riporter: Nem zavart, hogy a Liverpool dominálta a meccset?
Toni Kroos: Nyertünk, nem? A Liverpool kitűnő csapat, bármilyen ellenfelét zavarba tudja hozni, és ez a Bajnokok Ligája-döntője volt, nem egy csoportmeccs. Kilencven perced volt arra, hogy értelmes dolgokat találj ki, ehelyett ilyen szarságokat kérdezel. Egyből rájön az ember, hogy német vagy.
Ajánló: Duplaszűrő adása, ahol az Arsenalos Szabók klubszimpátiától, vagy antipátiától függetlenül, objektíven elemzik a taktikai történéseket. A szituációs intelligencia jelzőt lopom későbbi felhasználásra 😀
I don't think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.
Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?
View Comments
I don't think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.
Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?