Hosszú idő után ez lehet az első olyan Clásico, amely előtt mindkét csapat relatíve pozitív hangulatban várhatja a kezdő sípszót. A Real Madrid január óta nem kapott ki a bajnokságban. Februárban be-becsúszott néhány rosszabb eredmény, amikor fiaink hadilábon álltak a góllövéssel. Akkor 6 meccsből csak 3-at sikerült megnyerni és búcsúztunk a kupából, valamint a BL-ben is akkortájt szenvedtünk a Párizs ellen. Márciusban azonban eddig 3-ból 3 győzelem a mérleg és 3-nál kevesebb gólt nem lőtt a csapat egyik meccsen sem. A Barca is alaposan megszórja az ellenfeleit mostanában. 4 gólt rúgtak pl. a Valenciának, Napolinak, Osasunának, Bilbaónak, (korábban a Ticónak is). A fő különbség, hogy a Barca xG-i általában a 3-ast közelítik, vagy meghaladják, míg a Madrid alig éri el a kettes xG-ket. Ez mutatja, hogy Xavi rövid idő alatt is képes volt egy jól működő támadójátékot megalkotni. A Realnál viszont konstans probléma a szezonban, hogy a játék nem elég megmunkált ahhoz, hogy jó helyzetekbe hozzuk a támadókat, így jobbára a Vinicius-Benzema duó összjátékán, kreativitásán és valaki alkalmi géniuszán (Modric, Asensio balláb stb.) áll, vagy bukik a dolog.
Mióta Xavi irányítja katalánékat, gyakorlatilag fej-fej mellett halad a Real Madriddal. 34 pontot szereztek azóta, a Madrid pedig 36-ot, de a királyiak egy meccsel többet játszottak. A következő szezon újabb kiélezett Barca-Real küzdelmet ígér a bajnoki trófeáért. Bár az idei sincs még zsebben, ezért sokat tehet a Clásico megnyerésével a Madrid. Az utóbbi 5 alkalommal sikerült két vállra fektetni a gránátvörös-kékeket. Azonban, a mostani meccs a Barca feljavulása miatt keményebb diónak ígérkezik. Ez lesz a beharangozó fő témája.
Vannak olyan vélemények, melyek szerint sosem volt még ennyire jó téli transzfer időszaka a Barcának. Sikerült 4 olyan játékost szerződtetni, amelyek nem csak problémás posztok megoldását jelentették, hanem egyfajta keretmélységet is biztosítanak Xavinak a rotációhoz.
Érkezett hozzájuk kölcsönbe a Wolves-tól Adama Traore, aki nem mellesleg La Masia növendék.
Neki álomszerűen jött ez a lehetőség, és hajlandó volt az angliai fizetésének töredékéért aláírni. Látszik is a teljesítményén az elszántság, ugyanis már most kétszer annyi asszisztot (4) jegyez, mint amennyit Wolves-ban az utóbbi 2 szezonban összesen elért. Az érkezők közül ő rendelkezik a legkevesebb játékperccel, jobbára csereként számítanak rá, ha a fáradt védelemre kell bedobni egy gyorsvonatot a meccs utolsó harmadában, illetve az Európa Liga menetelésben jut több szerep neki. Jelenléte a keretben egyfajta biztosítékot jelent, arra az esetre, ha Dembelé ismét összeszedne egy sérülést, lenne egy semi-kompetens beugró a posztra + egy taktikai opció arra az esetre, ha a Barca direktebb focit szeretne játszani.
Játékperceket tekintve a következő téli erősítés a sorban Pierre-Emerick Aubameyang, aki az Arsenalnál már csak sínylődött egy ideje, és boldogan aláírt a gránátvörös-kékekhez.
A csatárposztot még nyáron igyekezett lerendezni a Barca erre a szezonra, azonban senki nem gondolt arra, hogy Agüero-val az lesz, ami, és szívproblémák miatt vissza kell vonulnia. Maradt a posztra az egy dimenziós Luuk de Jong és az a Depay, aki bár sokoldalú játékos, talán a középcsatár nem az a poszt, ahol a legjobb teljesítményre képes. Így jött képbe Auba, aki már 7 gólt rámolt be az ellenfeleknek. 5-t ezek közül februárban 3 meccs alatt. Legutóbbi fordulóban az Osasuna hálóját is zörgette. Nem tartott sokáig beilleszkednie tehát. Amikor ő gólt szerzett, a csapata meg sem állt 4-ig, egészen a csütörtöki, Galata elleni visszavágóig, ahol 2-nél állt meg a számláló. Jó lenne nullán tartani a Bernabeuban.
A következő téli érkező egy ismerős arc lehet mindenki számára. Xavi reaktiválta a 38 éves Dani Alves-t erre a szezonra.
Alves még ennyi idősen is jó fitnek tűnik. Azon kívül, hogy kívűlről-betéve ismeri a Barca focit, az öltözőben is vezéregyéniség tud lenni, Xavi jobb keze. Természetesen ebben a korban már nem ugyanazt játssza, mint fénykorában. Kevesebb a felelőssége a támadásoknál, olyankor maximum a középpályáig merészkedik és onnan osztogat. Az ő szerepe a rövid passzos labdakihozataloknál meghatározó ebben a Barcában. Ez az igazolás szemlélteti talán a legjobban mire ment rá télen a Barca. Az volt a lényeg, hogy azonos posztokra legyenek különböző profilú, sokoldalú playerek, így Xavi bármikor rugalmasan váltogathatja / vegyítheti a „Guardiolás” futballt és a direktebb, célra törőbb focit. Ha támadni akar a szélső hátvédeivel, akkor Alves helyett nyugodt szívvel játszathatja Destet.
Az egyetlen játékos a téli transzferek közül, aki pénzért -kb. 60 millió euróért- érkezett a Manchester Citytől és a legtöbb játékperccel büszkélkedik azóta: Ferran Torres.
Ő is Depayhoz hasonlóan több poszton bevethető spíler és a maga 22 évével mondhatjuk, hogy hosszútávú befektetés is. Neki a befejezések tekintetében bőven van hova fejlődni, annyit bénázott az utóbbi időben, hogy saját szurkolói is megtalálták már emiatt. Azonban így is 4 gól és 3 assziszt van már a neve mellett és minden meccsen gördülékenyebb a Barca támadójátéka, amikor Ferran Torres a pályán van.
Kulcsfontosságú lesz a meccsen, hogy Carlo mit választ. Mély védekezés és kontrafoci? Rendben, csak ne olyan agyatlan kapkodás legyen mint a PSG elleni odavágón, mert egyébként a nyomástűrő játékosaink adottak hozzá. Mi is alkalmazhatjuk a magas letámadást, azonban itt egy kis gondba ütközünk, ami az elérhető játékosokat érinti. Benzema izomhúzódást szenvedett a Mallorca ellen, játéka kérdéses, nélküle nem tudom mennyire (és kivel?) lehet majd a letámadós focit alkalmazni.
Rodrygo sérülése a hírek szerint nem súlyos, és a Marca szerint akár Ancelotti rendelkezésére is állhat. Láthattuk a PSG ellen, hogy az egész jobb oldal megélénkült, mikor a kis brazil pályára lépett. Amellett, hogy letámadásban kulcsszerepe volt, ő a piszkos melót is elvégzi védekezésben. Asensio mellett szól a bal lába (más nem nagyon), ami akkor is elsülhet, ha a meccs többi részében láthatatlan embert játszik. Ezen kívül, ha a magas letámadást választjuk, akkor szintén nem a CKM-el lenne célszerű felállni. A PSG ellen Camavinga beállása (is) tette lehetővé a párizsiak beszorítását az utolsó fél órában.
Remélem sikerült szemléltetni, miért lesz nehezebb dolga, sok tekintetben ezen a Clásicón a Real Madridnak, mint az utóbbi 1-2 évben. A Barcánál az anyagi gondok rákényszerítették a klubot a budget megoldásokra, a fiatalok pedig köszönik szépen élnek a lehetőséggel. A Barcáé a 3. legfiatalabb átlagéletkorú keret (26.6). Novemberben érkezett Xavi, aki eddig még talán felül is múlja a várakozásokat, télen pedig jött a szükséges upgrade a 4 remek igazolással. A Barca veszélyét növeli, hogy gyakorlatilag veszíteni valójuk nincs, mivel a BL pozíció biztosnak tűnik, tőlünk pedig nagyon messze vannak. Legalábbis, ami a tabellán elfoglalt pozíciót illeti. Ha magát a játékot nézzük, más a kép rajzolódhat ki. Sokkal könnyebb elfogadni a Barcásoknak az Európa Ligát is, ha látják, hogy a csapat lassan, de biztosan halad egy irányba, így Xavi nagy nyomás és tét nélkül építgetheti a csapatát, ami az elődeinek nem adatott meg a folytonos győzelmi kényszerben. De náluk nem is voltak játékban olyan jelek, mint Xavinál.
Fentebb említettem Benzema helyzetét, rajta kívül azonban Mendy játéka is kérdéses, akit szintén le kellett hozni a Mallorca ellen. Mendy könnyebben pótolható, Nacho és Alaba pozícióikat váltva tudnak egyszerre középhátvédek és szélső védők is lenni. Alabával még lehet jobban is járnánk bal hátvédben. Benzema pótolhatatlan, így alternatíva híján, összedrótozva, de ott lesz a pályán minden bizonnyal. A jobb hátvéd poszt kérdéses még, hogy Lucas Vazqueznek vagy Carvajalnak szavaz bizalmat Ancelotti. Egy Carvajal-Asensio jobb oldal megint bénítólag hathat.
A Barca fáradtabb lábakkal érkezik majd az összecsapásra, ők még csütörtökön az EL-ben vitézkedtek az isztambuli katlanban a Galata ellen, és vívták ki a továbbjutást. Azon a meccsen sérült meg Dest, így jobb hátvéd pozícióban tuti, hogy Alves fog kezdeni, ami nem rossz hír Viniciusnak, aki sebességelőnyét jobban tudja majd kamatoztatni. Piqué is kisebb sérüléssel bajlódik, előfordulhat, hogy Araujo kezd, aki jó szezont fut.
Abból a szempontból különös a vasárnapi esti El Clasico, hogy semleges pályán kerül megrendezésre, és…
A Spanyol Szuperkupa négy csapatosra bővítése, és Dzseddába kiszervezése a mai napig komoly indulatokat vált…
A Real Madrid gárdája is csatlakozik a Copa del Rey idei kiírásának küzdelmeihez. Egy meglepetés…
Mint ismeretes egy elmaradt mérkőzést pótlunk ma. A Valencia környéki áradásos katasztrófa miatt kért halasztást…
Bizonyos szempontból a katari Interkontinentális Kupával lezárult a tavalyi szezon. A lehetséges 6 kupából ötöt…
A FIFA - UEFA maffia páros egy kupából kettőt gyártott, szinte jelentéktelenre fogyasztva a maradék…