Érkezik a Lopetegui-éra első igazi bajnoki rangadója, ellenfelünk pedig a város másik legnagyobb csapata, az Atletico Madrid, szóval a nyári európai szuperkupa-meccs után újabb Real – Atletico párharcnak lehetünk szemtanúi. Mire számíthatunk? Beharangozunk!
Szóval, volt az a bizonyos nyári találkozó, amelyről itt olvashattok.
Nos, a nyári átigazolások terén az egekig magasztaltuk a Ticót, magunkat pedig az erős középszer kategóriába helyeztük. Erre a matracosok a szezon elején megmutatták, hogy bizony nem a nevek játsszák a meccseket: 4 meccsen 5 pont volt a mérlegük, azaz kevesebb, mint a pontok felét szerezték meg a lehetséges 12-ből.
A Real bezzeg a kétkedő hangok ellenére („CR nélkül semmit nem ér a Real”, „Zidane után bárki megbukna”) magabiztosan szerepelt az első négy meccsén. És bár a bilbaói oroszlánbarlangban csak döntetlent játszottak, ezen kívül három magabiztos győzelemmel a tabella második helyén álltak a Barcelona mögött.
Aztán valami megváltozott…
A Realnál eltört valami. Mielőtt valaki megszólna engem ezért a kijelentésért, nem a vészharangokat kongatom. Szimplán csak arról van szó, hogy a magabiztosság, ami az első négy meccset jellemezte, nyom nélkül elpárolgott. Barcelonai fiókcsapatunk ellen még csak-csak összejött egy nyögvenyelős 1-0, de a legutóbbi meccsen a Sevilla ellen… töredelmesen bevallom, ezt a párharcot csak a második gólig követtem figyelemmel, így aki szeretne bővebb ismereteket szerezni róla, az olvassa vissza Zizou összefoglalóját!
Az Atletico viszont magára talált. Két meccsen 5 lőtt gól, 0 kapott, 6 pont, és ezzel máris a tabella 3. helyén találták magukat. Amennyire nem működtek előtte a nyári igazolásaik – főleg Lemar kapott sok sarat, de Martins sem tudott meghatározó szereplővé válni, talán egyedül Rodri alkotott maradandót -, annyira megtáltosodtak az utóbbi két találkozójukon. Lemar duplájával verték a Getafét, majd hármat hintettek a tökutolsó Huescának.
Azért az ellenfelek nevéből látható, hogy nem a legerősebb csapatok ellen indult be a szekér, tehát illik helyén kezelni ezt az egészet. Viszont azt látni kell, hogy az önbizalom, és ez által a csapatmorál most valószínűleg a matracosoknál van jobb állapotban. Nemcsak mint pillanatnyi állapot, hanem mint folytonos jellemző tekintetében is.
Ez egy olyan téma, ami sokakat érdekel, most azonban mégis vajmi kevés újat lehet mondani, matracos oldalon legalábbis mindenképp. A Simeone-i filozófia továbbra is lételeme a Ticónak: csípnek, rúgnak, harapnak, nem feltétlenül játszanak klasszikus értelemben vett szép futballt; viszont az utolsó pillanatig küzdenek, ráadásul ez általában győzelemben is manifesztálódik részükről. Még akkor is, ha ez ebben a bajnokságban eddig nem pont így alakult eddig. És azért van egy-két olyan játékos, akinek az egyéni képességeire is nyugodtan építhetnek, gondolok itt főként Griezmannra. De említhetnénk Saúlt, Costát, vagy a pálya másik végéről Godínt, illetve Oblakot.
A klasszikus 4-4-2-t talán tökélyre fejlesztették, remekül illik az agresszív harcmodorhoz, amit képviselnek.
Összességében elmondható, hogy a csapat kulcsfigurái Oblak, Godín, Griezmann és Costa. Illetve szóba jöhet még Koke és/vagy Saúl, ha játszanak, még ha ez kicsit ellentmondásosan hangzik is.
A játék egyértelmű: kőkemény védekezés, rengeteg mozgás és mezőnymunka. Veszélyesek felépített támadásokból és kontrákból is. Nincs olyan csapat, akik ellen az esélytelenek nyugalmával kellene kiállniuk.
Áttérve a Realra, itt azért már nem ennyire tiszta a kép. Új edző, új játékosok, távozók színesítik a palettát. Több kipróbált formáció, még bőven alakulóban levő kémia. Bár nálunk továbbra is Zizou a taktikai géniusz, azért néhány egyszerűbb megállapítást én is megírnék. Akinek ez nem lenne elég, annak ajánlom Zizou „Taktiki Merengués” nevű Facebook-posztjait.
Lopetegui érkezésével, valamint Zidane és Ronaldo távozásával megváltozott a játék képe. Az eddigi direktebb, de statikusabb játékot felváltotta egy óvatosabb, a támadóharmadban több mozgást megvalósító rendszer. Nyomokban már-már tiki-taka emlegethető, részben a passzjáték folytonossága és szépsége, összetettsége, részben pedig a kapu előtti impotencia miatt. Ha olyan korábbi csapatokat kéne mondani, amire hasonlít a jelenlegi Real, akkor a triviális JLo-féle spanyol válogatott mellett talán a Pep-féle Barca állt a legközelebb. Kommentben jöhetnek jobb ötletek!
Ami biztos, hogy a csapat játékát továbbra is főként a Marcelo-Kroos-Modric hármas játéka határozza meg leginkább. A német középpályás zsenink a tért ölelő átadások mestere, illetve szerintem a világon a legjobb a labda nyomás alatt nem lévő területre juttatásában. A horvát mágus, aki nemrég megérdemelten nyerte el az ez évi FIFA-legjobb díjat, rengeteg mozgással, fölényt teremtő cseleivel és ütempasszaival karmesterkedik. Brazil balmindenes bohócunk pedig a labdakihozatalok, futsalos ördöngösség és a kényszerítők avatatlan nagymestere.
Ezek az elemek azok, amelyek nem változtak tavaly óta. Ami viszont igen, az az, hogy Cristiano távozásával nem maradt klasszikus befejező emberünk, tehát olyan játékosunk, akire az akciók jelentős részét kihegyezzük. Ez részben hátrány, mert nincs olyan ember, akitől stabilan várható a gól, másrészt viszont inkább nagyobb előny, mert a csapatszintű mozgások a támadószekcióban így sokkal több variációt tesznek lehetővé.
Visszatérve az első bekezdésben feltett kérdésre:
Őszinte leszek, halvány gőzöm sincs. De még csak megérzésem sem nagyon. Egy Real – Atletico mindig háromesélyes az utóbbi években. Ezen felül ráadásul mindkét csapat annyira hektikus eddig a szezonban, hogy ember legyen a talpán, aki megtippeli a végeredményt. Talán a jelenlegi forma szól a Tico, a hazai pálya pedig a Real mellett.
Abban viszont biztos vagyok, hogy ez a Real – Atletico valami új lesz. Hiszen új a Real is.
A meccset pedig 20:45-től nézhetitek a Spíler2-n, amit állítólag most már a Telekomosok is élvezhetnek.
Apropó, tippelés: most is van Tippelde! 19:15-ig tippelhettek, akár erre a linkre kattintva.
Abból a szempontból különös a vasárnapi esti El Clasico, hogy semleges pályán kerül megrendezésre, és…
A Spanyol Szuperkupa négy csapatosra bővítése, és Dzseddába kiszervezése a mai napig komoly indulatokat vált…
A Real Madrid gárdája is csatlakozik a Copa del Rey idei kiírásának küzdelmeihez. Egy meglepetés…
Mint ismeretes egy elmaradt mérkőzést pótlunk ma. A Valencia környéki áradásos katasztrófa miatt kért halasztást…
Bizonyos szempontból a katari Interkontinentális Kupával lezárult a tavalyi szezon. A lehetséges 6 kupából ötöt…
A FIFA - UEFA maffia páros egy kupából kettőt gyártott, szinte jelentéktelenre fogyasztva a maradék…