Categories: Merengues

Bienvenido, Julen!

Új edzője van a Real Madridnak Julen Lopetegui személyében. Ő egészen a mai napig a spanyol válogatott szövetségi kapitánya volt, azonban egy zseniális döntésnek köszönhetően Hierro vette át a munkáját 2 nappal a portugálok elleni nyitómeccs előtt. De visszatérve, nézzük, kinek a köpéseit nézhetjük hetente az ősztől!

Julen Lopetegui Argote 1966. augusztus 28. napján született baszkföldön. Ifistaként a Real Sociedadban pallérozódott, majd 19 évesen a Real Madridhoz került. A fővárosban eltöltött 3 éve alatt egy mérkőzésen lépett pályára, majd kölcsönben egy szezont a Las Palmasban töltött, utána pedig a Logroñés gárdájához került 3 szezon erejéig. Innen Barcelonába vezetett az útja, ahol újabb 3 év alatt 5 meccs jutott neki, majd karrierje utolsó állomásaként a Rayóban húzott le 5 évet.

Vessük most igéző szemeinket Lopetegui jelenlegi előző munkájára, azaz a spanyol válogatott csapatának játékára.

Perez, amikor megtudta, hogy nem kell kifizetni a 2 milkát az új edzőért, mert kirúgták

Elődje a válogatottal korbábban VB és EB címet nyerő Vicente Del Bosque volt, aki a 2016-os EB-n azonban rendesen felsült a csapatával. A csoportból Horvátország mögött csak másodikként továbblépő csapat a gyengébb erőkből álló, de sokkal szervezettebb olaszok ellen hullott ki a legjobb 16 között (0-2), ami del Bajusz állásába került. A csapat játékát még mindig a rövidpasszos, labdadomináns stílus határozta meg, azonban a korábbiakkal ellentétben teljesen ötlettelennek és erőtlennek hatott a La Roja. Ez részben a már kiismerhetővé vált játék és az inkább nevek alapján történő csapatösszeállítás eredménye volt.

A VB selejtező-sorozatnak már JLo-val vágott neki az armada. A kvalifikációt veretlenül abszolválta, összesen egy döntetlennel (Torinóban 1-1) az armada, benne az olaszok 3-0-s hazai simázásával. A csapat játékának filozófiája nem változott: a rövidpasszos játékon alapuló labdatartás. A használt játékosokban sincsen teljes sorcsere, hiszen a 2016-ban az olaszok elleni kiesés alkalmával szerepet kapó 14 játékosból 8 is a keretben van, közülük is hatan (de Gea, Ramos, Pique, Alba, Busquets, Silva) kezdők lesznek a meccsek jelentős hányadában, de Lucas és Iniesta is kaphat perceket bőven. Rajtuk kívül a jelenlegi keretből 2016-ban is ott volt Azpilicueta, Koke és Thiago.

Azonban a folytonosság mellett sok fiatalabb játékost épített be a csapatba, akik közül többen is meghatározóak lehetnek Oroszországban: Carvajal, Isco, Odriozola, Nacho (ugyeugye, a fiatal tehetség), Saul, Asensio. Rajtuk kívül több olyan játékost is beszervezett, akik nem éppen fiatalok, de tartósan jó teljesítményt nyújtottak az elmúlt időben (Rodrigo, Aspas és Monreal). A selejtezők alatt azonban még több fiatal kapta meg a lehetőséget (Oyarzabal, Rodri, Soler, Suso, Inaki).

Telefonszámilag 4-3-3 és 4-2-3-1 volt a leggyakrabban használt szerkezet a spanyoloknál. Labdatartásban részt vevő középhátvédekkel (Ramos, Pique, Nacho, Azpilicueta), a széleken akár agyig feltolt szélsőhátvédekkel (Carvajal/Odriozola illetve Alba). A leghátsó középpályás a regista és labdaszerző feladatokkal ellátott Busquets, mellete a halfspace-ekben Thiago/Koke/Silva 4-3-3-ban, elöl pedig Isco/Asensio/Silva a széleken. Csatárban vagy a matracos cro-magnoni szerepelt klasszikus centerként, vagy Aspas hamis kilencesként.

Mindehhez a Real Madridnál is meglesz a jó induló alapja:

  1. Tökéletesen illik Perez spanyolosító koncepciójába, hiszen alaposan ismeri az utánpótlás- és felnőtt válogatottakat.
  2. Szintén jól illik a fiatalító koncepcióba: korábban az utánpótlás spanyol válogatottak jelentős részénél sikeresen dolgozott, tehát tudja hogy kell bánni a fiatalokkal, és fejleszteni a játékukat. Emellett nem fél bedobni őket a játékba (Lorrente és Ceballos megdobbanó szíve vagyok).
  3. A csapat magjának egy jó részét ismeri, és jó a kapcsolata velük: Ramos, Carvajal, Nacho, Isco, Asensio, Lucas, Vallejo, a spanyol válogatottból, míg Casemiro a Portoból. Az sem tűnik hátrányosnak, hogy sajtóhírek szerint Ramos vezetésével dobták be a keret spanyoljai a nevét Pereznek, szóval a csapat egy jó részének szimpátiáját már nem kell elnyernie (és a Messit legjobbnak nevező nyilatkozata után biztosan Cével is jóban lesznek).
  4. A Real Madridénál nem sok alkalmasabb keret van labdabirtoklásra épülő játék kialakítására. Casemiro kivételével minden középpályás kiválóan alkalmas erre, a védelemmel együtt (itt a kivétel Theo). A legnagyobb kérdés természetesen Ronaldo és Bale megfelelősége a rendszerbe (Benzema szintén remek fit a Lopetegui által gyakran használt hamis 9-es szerepbe), de ezekről nem most lesz beszélve (a germanizmust Toninak küldöm).

Nyilván kétségek is vannak az új edző kapcsán. Klubedzőként (10 meccs a Rayo élén, 1 szezon a Castillában, másfél Portóban) és felnőtt válogatott edzőjeként sem nyert semmit karrierje során, ami nem sok, de kevés. Sikert egyedül spanyol utánpótlás válogatottak szövetségi kapitányaként ért el (EB győztes: 2012-U19, 2013-U21). Teljesen más feladat akár 3-4 naponta felkészíteni a csapatot egy meccsre, mint úgy, hogy 2 meccs között akár hónapok is eltelhetnek.

A másik aggályos kérdés a Real Madrid élén tapasztalható hatalmas nyomás kezelésének képessége. A harmadik pedig a sztárok kezelésének képessége. Zseniális edzőket is láttunk már megroskadni a királyi kispad terhe alatt, kit a sajtó, kit a keret, kit pedig az elnök tevékenysége gátolt a munkájában annyira, hogy az annak befejezéséhez vezetett. A sajtó, és a Real Madrid ellenes szurkolók már most ellene fordultak (szerintem indokolatlanul, hiszen távozott már így spanyol szövetségi kapitány, sokkal kisebb csinnadrattával), így emiatt már nem kell izgulnia, kap majd rendesen.

A másik későbbi nehézség pedig a Ronaldo, Bale, Neymar szituáció kezelése. A BBC két szélső tagjának a szénája eddig is kifelé állt Madridból, kinek-kinek más okok miatt, azonban számomra nem úgy tűnik, hogy bármelyikük maradását elősegítené Lopetegui személye. Paci barátunk kevesellte a Zidane rendszerében neki jutó játékperceket, amire nem Lopetegui eddig látott, inkább labdaügyes, labdabirtoklásra alkalmas, igazi szélsőt nélkülöző játéka tűnik a legjobb megoldásnak – bár nyilván nem lehetetlen beilleszteni őt sem. Egy Aspashoz hasonló, szélekre is sokat mozgó hamis 9-es szerepkör még feküdhetne neki valamennyire, ha jól össze van rakva a rendszer, azonban kérdés, hogy a walesi, az edző és a csapatérdek mennyire szeretné ezt az erősen izzadságszagú megoldást. Ronaldo egójának a menedzselése önmagában probléma, főleg úgy, hogy valamiért távozni szeretne Madridból, aminek okát egy ideje nem volt hajlandó elmesélni az érdeklődő publikumnak. Azonban távozása (és az is előfordulhat, hogy maradása) esetén egy új sztárt kell beépíteni a csapatba Neymar személyében, aki szintén nem az a könnyen kezelhető fajta.

Azonban az ezekben a témában való mélyebb elmerülés nem ezen poszt része, hiszen ez az új edzőnkről szólt. Nem lesz egyszerű menet, szóval sikerekben gazdag, élvezetes munkát kívánok, Míster! Hala Madrid!

 

Raulitás

Share
Published by
Raulitás

Recent Posts

La Liga 15/38: kapjuk az esélyeket

A La Liga 15. fordulójában a Getafe látogat a Bernabeu stadionba vasárnap délután. Mint tudjuk…

2 nap ago

BL csoportkör: mankóval Liverpoolban

A Real Madrid nincs egyszerű helyzetben a Bajnokok Ligája liga fázisában. A két kínos verességgel…

5 nap ago

La Liga 14/38: Leganesből kell a 3 pont!

A La Liga 14. fordulója zajlik a hétvégén, de a sajnálatos valenciai katasztrófa miatt, egy…

1 hét ago

La Liga 12/38: Osasuna a házban!

Figyelem korai meccs! Szombaton 14 órakor telik meg szokás szerint csordultig a Santiago Bernabeu stadion,…

3 hét ago

BL Liga szakasz: elbírunk a Milánnal?

Sebeink nyalogatása helyett komolyan át kell gondolni, miben kell a csapatnak javulni, milyen szerkezeteben lehetünk…

4 hét ago

La Liga 11/38: EC, az igazság pillanata?

Nagyon rég vártam már ennyire El Clasicót, és pont azért, mert rég volt ennyire megjósolhatatlan,…

1 hónap ago