Categories: Beharangozó

Pajszerek és Horcruxok

Megérkeztünk az idei esztendő első klasszikusához. Első felvezetésben, úgy gondoltam nem árt feleleveníteni hogyan tudta Laporta „klinikai halálból feltámasztani” a klubot, miként sikerült szezonkezdetre a keretet mennyiségben és minőségben is emelő igazolásokkal upgrade-elni, az 1 milliárd eurónál is több adósság ellenére. Az információk gyűjtése során független, vagy éppen Barcelona kötődésű forrásokból próbáltam tájékozódni.

Apprehension

A szorult pénzügyi helyzetben két megoldás jöhetett szóba, egy konzervatívabb, kockázatmentesebb stratégia, ami a megújulás első éveiben valószínűleg nem vezetett volna nagy sikerekhez. A nadrágszíj behúzásával felépíthették volna a meglévő fiatal magra támaszkodva, azokat kiegészítve olcsó/szabadúszó játékosokkal és La Masiáról előléptetett tehetségekkel tarkított új csapatot, melyet a klubhoz hű filozófiát képviselő Xavinak kellett volna eljuttatni azokba a magasságokba, amit az elmúlt évtizedben megszoktak a katalán klub szurkolói.

2000-es évekhez képest a merítés szűkösebb. Még jó 🙂

Ehhez hasonló türelmes, pénzügyileg megfontolt építkezést bonyolított le pl. Artetával az Arsenal, ahol épp ebben a szezonban tűnik úgy, hogy beérik a munka gyümölcse. Arteta 3. szezonjában ugyan lehetséges, hogy nem lesz bajnoki cím (A City feneketlen olapjpénzből, az FFP szabályokat tudatosan áthágva összecsalt eurómilliókból  bevásárolt minőségi fölénye hosszútávon valószínűleg kiütközik), de a BL-helyekre való kvalifikáláshoz akár évekre előremenően sikerült teremteni egy jó alapot.

Good joob.

Anomalous Materials

Véleményem szerint ez lett volna a Barca-way is, ami a egybevágott volna a híres filozofival, amit az FC Barcelona, már jó ideje csak láttat/hangoztat, de valójában nem képviseli. Laporta azonban nem ezt az utat választotta. Vagy Xaviban nem bízott eléggé, vagy az akadémiai játékosok minőségét nem találta elég jónak, esetleg a szurkolóknak nem lehetett eladni ezt a megoldást. Ezen a ponton csak találgatni tudok. A jelenlegi La liga mezőnyben ezzel a konzervatív stratégiával is szinte borítékolható lett volna a top 4, ezáltal folyamatos BL szereplés. Ne felejtsük el, az ideitől minőségben valamennyivel gyengébb garnitúra tavaly (téli transzferablak és Xavi érkezése után) fej-fej mellett gyűjtögette a pontokat a Real Madriddal, egészen addig, amíg a high-intensity letámadós, de ha kell kontrázós, „rúgjunk 3-al többet mint az ellenfél” mentalitású futballhoz elfogyott a játékosok szuflája ill. kiismerhetővé váltak kb. május környékére.

Pénzügyi pajszerek (Economic levers)

Laporta így, vagy úgy, arra a következtetésre jutott, hogy az lesz a legjobb, ha az újraélesztett beteg az időigényes és lassú, de biztos gyógyulási folyamat helyett rögtön a halhatatlanságot veszi célba és rizikós horcrux-gyártásba kezdett. Az FC Barcelona lelkének szétzúzott fragmentumait úgynevezett „palancas” vagy „economic levers”, vagy csúnya magyar fordításban „gazdasági emelőkarokba” rejtette. Ugye, hogy jobb a pajszer kifejezés? Realantosnak köszönjétek 🙂 Na, de mik voltak ezek pontosan:

  • 600 millió eurós kölcsön a Goldman Sachs-tól, akik az elkövetkezendő stadionfelújítási projektet is finanszírozni fogják. Ezzel a terv, hogy a megnövekedett kapacitás és a stadion egyéb eseményekre való „kiadása” hoz majd eleget a konyhára a törlesztéshez.
  • Új szponzor, a Spotify, amely a stadion nevét is adja, illetve a mez főszponzora is lesz az elkövetkező években. Mezszponzorként évente nagyságrendileg 60 millió euró körüli bevételre számíthatnak katalánék, a stadion-névadás pedig 5 millió euróval gyarapítja a kasszát évente, ami 20 millióra emelkedik, ha elkészült az új létesítmény.
  • A pajszer-horcruxok:
      • Első: BLM (Barca licensz és merch) részvények 49.9%-ának eladása, ami nagyságrendileg 300 milliót hozott, viszont megtartották a többségi részesedést és a jövőben visszavásárolhatják. A Barca korábbi elnöke, Joan Gaspart megfogalmazta aggályait a deal kapcsán, azonban azt az opciót még rosszabbnak tartotta volna, ha nem lépik meg. „Erre szükség volt ahhoz, hogy a sportigazgató Alemany, és Xavi tudjanak új játékosokat szerződtetni, szerződéseket hosszabbítani és versenyképes csapatot építeni, viszont innentől nincs mentségünk.” A befolyó összegből lehetővé vált Raphinha (58m), Lewandowski (45m) és Koundé leigazolása.
      • Második: TV-s jogok (25%) eladása a Sixth street-nek, az elkövetkező 25 évre. Bevétel 400 millió euró környéke. Éves törlesztést nehéz megjósolni, az első 40 millió euró környékén lesz, de ez a TV-s összbevételektől függ. Ez hosszú távon nehezékként fog lógni a nyakukon 25 évig.
      • Harmadik – Negyedik: A veszteségesen működő digitális tartalmakért „felelős” részleg, a Barca Studios részvények 24.5%-nak eladása az Orpheus media csoportnak, majd újabb 24.5% eladása a Socios.com-nak (NFT, metaverzum). Pontos összeget nem találtam, mennyit jelentett ez a 2 deal, százmillióknál kell itt is kapizsgálni. Erre azért volt szükség, mert a bonyolult és ebben a cikkben biztos, hogy nem részletezett La Liga fair-play szabályok miatt mismásolni kellett a szerzett bevételekkel, ahhoz, hogy az új igazolásaikat regisztrálni tudják.

     

Unforeseen consequences

Ennyi horcruxra már Voldemort nagyúr is elismerően sziszegne, azonban nem lehetetlen, hogy a közeljövőben még több készül majd, főleg, ha rövidtávon nem sikerül kupákat felmutatni és messzire jutni a Bajnokok Ligájában (Gaspart negyeddöntőt emlegetett reális célként). Ha sikertelen lesz a Barca az elkövetkező 1-2 évben, akkor a legközelebbi keretfrissítésnél, (ami elkerülhetetlen látva kiket, hány évesen igazoltak) mikor játékosok után kell nézni, az adósságok hálójában, csökkent brand értékkel nagyon nehezen fognak tudni halászni. Hiába nyugtatta Xavi a szezonbeli első komolyabb (Bayern) meccsükön elszenvedett vereség után a szurkolókat, hogy ez egy épülő projekt. Annyiban igaz, hogy nyilván fognak fejlődni, összeérni a szezon során. Az óra viszont ketyeg, mert nagy baj lesz, ha nem sikerül a győzelem útjára lépni hamar. (Yes, they had possession.)

Ezzel a véleménnyel nem mindenki ért egyet, többek közt Norma és Flo papa sem. Pérez szerint egy Barca kaliberű klub nem tud odáig süllyedni, hogy ne legyen vonzó egy játékosnak. Laporta is oszthatja ezt, mivel a horcruxaival befolyásos, tőkeerős csoportok lesznek érdekeltek abban, hogy a projektje ne bukjon el, pajszerei relatíve biztonságban legyenek. (pl. a Wall streeten 😕 ) Kérdés, hogy melyik következő horcrux gyártásánál pattan vissza az átok, ami után megszűnik fizikailag létezni a neves klub és csak lélekfragmentumok tartják majd a földi léthez kötve.

Questionable Ethics

Természetesen a fenti akciókkal párhuzamosan zajlott a szemétkisöprés is. Többek között megszabadultak Coutinhótól, Griezmanntól. Utóbbi esetben az Atlético-val konfliktusba kerültek katalánék, de szerintem ezt a sztorit mindenki ismeri. Lényeg, hogy 40 helyett 20 millió euróban kiegyezett a két klub és így már nem kell Grízembernek 30 percekre korlátozni a játékát, a Barca pedig látott pénzt az üzletből, még ha csak a tervezettnek a felét is.

Én még a szemétkisöprés közé venném az egy évvel korábbi Messi távozást is, akiről azóta kiszivárgott, ahogyan a COVID pandémia, és anyagi viszontagságok idején is, apjával Jorge Messivel zsarolták az FC Barcelonát, tetézve tovább a bonyodalmakat. Jorge Messi konkrétan ezeket a szavakat használta, mikor Messi követeléseit akarta véghez vinni:

„Érezzék csak a bárd súlyát a nyakukon.”

Bonyodalmakba ütközött Braithwaite és Frenkie de Jong távozása is. Esetükben a Barca erőszakos módszerekkel próbálta eltávolítani a valid szerződéssel rendelkező, ámde felesleges ill. de Jong esetében túl sokat kereső futballistáikat. Braithwaite-tel sikerült szerződést bontani, azonban a perrel is megfenyegetett de Jong végül a klubnál maradt. Valamelyik kommentelőnk kérdezte, hogy miért számít rá kevésbé Xavi idén, én valahol erre kapizsgálnék. Magasan a legtöbbet kereső Barca focista jelenleg, és könnyen előfordulhat, hogy hosszú távon nem építhet majd rá Xavi, mert eladják, amint lehet.

A teljes érkező-távozó listák:

Érkezők. Ousmane Dembelé nem szerepel a listán, vele szerződése lejárta után egy, az új pénzügyi struktúrával kompatibilis, kevesebb fizetéssel járó szerződést sikerült elfogadtatni. Szvsz idén ő a legjobb játékosuk. Kessié, Marcos Alonso, Bellerin vonalon szerintem csak pénzügyi hasznot remélnek. Koundé nagy fogás, Raphinha viszont ár-érték arányban nem biztos, hogy megérte, főleg Dembelével (és Fatival) a fedélzeten.
A távozók veretes névsora. Nem hiszem, hogy bármelyik Barca szurkolónak fájt volna a szíve bármelyik játékosért is akik távoztak, főleg az upgrade-ek után.

Nagyjából ezek voltak a legfontosabb off-the-field történések a Barca háza táján. Még 1 meccsnapi, vagy taktikai poszt várható (gondolkodom a taktikain, mert tavalyhoz képest sokat nem változott a Xaviball). S, akkor egy kis Spotify a végére. 😛

 

Gwolf

View Comments

Share
Published by
Gwolf

Recent Posts

Spanyol Szuperkupa: újabb EC a szezon első kupájáért

Abból a szempontból különös a vasárnapi esti El Clasico, hogy semleges pályán kerül megrendezésre, és…

16 óra ago

Spanyol Szuperkupa: szét kell ütni a Mallorcát!

A Spanyol Szuperkupa négy csapatosra bővítése, és Dzseddába kiszervezése a mai napig komoly indulatokat vált…

3 nap ago

CdR 2025: első állomás a Minera

A Real Madrid gárdája is csatlakozik a Copa del Rey idei kiírásának küzdelmeihez. Egy meglepetés…

6 nap ago

La Liga félidő: a Valenciával zárjuk az „őszi” szezont

Mint ismeretes egy elmaradt mérkőzést pótlunk ma. A Valencia környéki áradásos katasztrófa miatt kért halasztást…

1 hét ago

La Liga 19/38: végre otthon, jön a Sevilla

Bizonyos szempontból a katari Interkontinentális Kupával lezárult a tavalyi szezon. A lehetséges 6 kupából ötöt…

3 hét ago

Interkontinetális Kupa: Real Madrid – Pachuca

A FIFA - UEFA maffia páros egy kupából kettőt gyártott, szinte jelentéktelenre fogyasztva a maradék…

4 hét ago