Közeleg a várva várt Bajnokok Ligája finálé, ahol mint tudjuk, a Liverpool lesz az ellenfél. Több részes beharangozással fogunk igyekezni körültekintő felvezetést nyújtani Nektek, kedves olvasóknak és kommentelőknek, akik a szezon során végigszurkolták, szidták, örülték és sírták a csapat hihetetlen menetelését ebben a sorozatban. A menetelést, melyben Európa legjobb, végső győzelemre is esélyes csapatait egytől-egyig legyőzve, vérrel-verejtékkel, szívvel-lélekkel, fantasztikus csapategységgel és mentalitással, no meg a világ legjobb csatárával, az aranylabda egyetlen jogosult várományosával sikerült véghez vinni a csodákat, amelyek azt eredményezték, hogy esélyünk van megnyerni a 14. BEK/BL trófeánkat. Ebben a posztban a fő téma a taktika lesz, ilyen szempontból próbálom kivesézni mi lenne ideális Kloppék megállítására. Néhány kérdés, amiket a poszt igyekszik megválaszolni:
Néhány kérdés amit a poszt NEM igyekszik megválaszolni:
A Conte féle recept
Az angol bajnokság 36. fordulójában a Liverpool Antonio Conte gárdáját fogadta. Győzelmi kényszerben léptek pályára, mivel szemben a Madriddal, amely már egy ideje behúzta a ligát, a Pool még kőkemény csatározást folytat PepCity ellen. A Tottenhamnek is fontos találkozó volt, mivel ők még a BL-t érő negyedik helyre pályáznak. Így néztek ki a felállások:
Papíron a Spurs 3-4-3-ban állt fel, azonban a meccsen ez 5-4-1-es formációként manifesztálódott, ahol Emerson Royal és Sessegnon kiegészítik a 3 középhátvédet, kialakítva az 5 védős hadrendet. Helyükre Kulusevski és Son léptek vissza, Kane maradt legelöl de ő is kivette a részét a védekezésből. A cél tehát egyértelmű volt, atombiztos low-block és néhány húzásból, főleg Sont és Kulusevskit megtalálva, gyilkos kontrákat vezetni.
A középpálya kontrollálásában tehát Höjbjerg és Bentancur kulcsszerepet játszott. Az egész meccsen fáradhatatlanul lehetetlenítették el a Liverpool építkezéseit a pálya közepén. Amíg az egyik a labdást zavarta, a másik a mögötte felszabaduló területet zárta le Dier (középső belső védő a védőhármasban) segítségével. Ezeket a területeket Mané próbálta bemozogni, a gifben pont látszik, amint Dier segít a középpályásoknak, hogy mikor kell Manéra figyelni. Középen meg volt fogva a Pool, de széleken még mindig vezethettek volna akciókat…
Nagyjából ezek voltak a legfontosabb taktikai aspektusok amik a Spurs low-blockját sikerre vezették. Azonban Conte nem csak védekezni jött, akármennyire próbálta meg a ripacs Klopp eladni a médiának ezt a narratívát meccs után. (Nem ajánlom gyenge idegzetűeknek megtekintésre az interjúját) A Spurs akart támadni is. A két középpályás gyakran nem csak megzavarta és ellehetetlenítette a Liverpool támadásait, hanem sikerült is szerelniük a vörösöket. A 6. percben éppen Höjbjerg labdaszerzéséből indult az ellentámadás. Természetesen Son sebességére alapoztak a kontráknál. Többen is kísérték az akciót, a kipattanóra már Bentancur ért oda. Ez engem a 2012-es Mourinho féle kontra-Madridra emlékeztett inkább, mint egy buszozó kiscsapatra. Labda nélkül is uralta a meccset a Spurs.
Conténak ráadásul a labdakihozatalokra és magas letámadásra is voltak tervei.
A jól megérdemelt vezetőgól is egy gyors támadás eredménye. A Liverpool védelme csak bandukolt hátra az akció során. Remélem Vininek is terveznek majd egyszer ekkora területet hagyni, mint ami az alábbi gifen Sessegnonnak összehoztak.
Így fojtogatta Conte csapata Kloppékat. A meccsen a Liverpool alig tudott helyzetbe kerülni, 22-szer próbálkoztak, de csak 3 talált kaput, ugyanannyi, mint amennyi a 8-szor próbálkozó Tottenhamnek. Egy lövésük 0.06-os xG-t ért ezen a meccsen, ami fele annak amit szoktak hozni. Végül egy távoli Luis Diaz lövés megpattant és bemalackodott a labda a hálóba, amivel 1-1 lett a mérkőzés, azonban Ancsának le kellene vonni a tanulságokat a meccsből, mert…
A Madrid képes lehet hasonlót véghez vinni
Az emberanyag teljesen adott, hogy hasonló taktikát sikerre vigyünk a Pool ellen a döntőben és nagyon nem is kell megbolygatni hozzá azt a felállást, ami a korábbi BL-ellenfelek ellen működgetett.
Kérdés az, hogy Ancelotti meg tudja-e szervezni olyan jól ezt a taktikát, mint Conte. Erre a válasz valószínűleg a nem, de még mindig jobban járnánk – véleményem szerint – mintha meg se próbálja. Ha jól rémlik, utoljára low-blockban a PSG elleni odavágón voltunk, akkor nem működött. Nem működött, mert nem volt rendesen megszervezve. Azon a meccsen a CKM középpályával és Asensióval halva született ötlet volt beállni low-blockba, de az nem azt jelenti, hogy szervezett módon, a megfelelő emberekkel a megfelelő szerepkörökben sem lenne képes rá a csapat. Érvek a taktika mellett:
Természetesen egy ilyen párharcban nem csak a taktika lehet döntő hatással, ez csak 1 szempont ami fontos lehet, ezért érdemel a Liverpool elleni párharc több posztot is. Ráadásul az idei Real Madrid már több ízben demonstrálta, hogy elrontott meccstervekkel, hátrányos helyzetekben (eredményt és pályán látottakat is ide értve, magyarán: lefocizva) sem bicsaklik meg és egységként küzd mindenki a siker érdekében a végsőkig. Sok minden működött ellenünk a döntő felé vezető úton… egy adott ideig. Aztán mindenen felülkerekedett a gárda. Olyan ellenfeleken is, mint Guardiola City-je, akik taktikai szempontból nagyjából mindent jól csináltak és futballjuk láttán nem sokunknak volt bármilyen ötlete, mit lehetne velük kezdeni. Vajon Klopp ki tud-e találni egy olyan tervet ami 90 (92-93? 😀 ), netalántán 120 percen keresztül is működni fog? Nekem egy a kérésem, ne asszisztáljunk nekik azzal, hogy úgy játszunk, ahogy nekik jó. Ha Ancsa mégis elfelejt felkészülni a meccsre annak jelei lesznek:
Ebben az esetben is bízhatunk valamiben:
A La Liga 15. fordulójában a Getafe látogat a Bernabeu stadionba vasárnap délután. Mint tudjuk…
A Real Madrid nincs egyszerű helyzetben a Bajnokok Ligája liga fázisában. A két kínos verességgel…
A La Liga 14. fordulója zajlik a hétvégén, de a sajnálatos valenciai katasztrófa miatt, egy…
Figyelem korai meccs! Szombaton 14 órakor telik meg szokás szerint csordultig a Santiago Bernabeu stadion,…
Sebeink nyalogatása helyett komolyan át kell gondolni, miben kell a csapatnak javulni, milyen szerkezeteben lehetünk…
Nagyon rég vártam már ennyire El Clasicót, és pont azért, mert rég volt ennyire megjósolhatatlan,…
View Comments
Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?